Książka

#HROdNowa

10 postaw na nowe czasy

Każdy ambitny HR-owiec marzy o prawdziwym partnerstwie z biznesem. O byciu w Zarządzie firmy lub przynajmniej siedzeniu z nim przy jednym stole, o wspólnych dyskusjach, ustalaniu i uzgadnianiu nie tylko tego, czy i gdzie odbędzie się tegoroczna impreza świąteczna lub spotkanie firmowe dla menedżerów, ale przede wszystkim jaka jest strategia i kultura firmy, dokąd zmierzamy, jakie są nasze priorytety biznesowe i polityka personalna. Jeśli się tak nie dzieje, winą za to obarczamy często zarządy firm, które „nie rozumieją roli HR i nie są wystarczająco światłe”. Czyżby?

Szukanie winnych na zewnątrz jest ślepą uliczką. Tak, być może są zarządy, które nie dostrzegają roli HR w budowaniu wartości firmy i nie czują wkładu HR w realizację jej celów. Tylko kto ma im to pokazać? W jaki sposób my, HR-owcy, tworzymy i potwierdzamy tę wartość? Czy faktycznie mamy swój wkład w osiąganie wyników biznesowych?

Ponieważ wierzę, że musimy zacząć od siebie, napisałam książkę, która opisuje 10, moim zdaniem, krytycznych postaw, od których zależy to, czy jesteśmy prawdziwymi partnerami.

Jestem przekonana, że to właśnie sposób myślenia (ang. mindset) odróżnia dobrych HR-owców od tych średnich, a tych najlepszych od tych dobrych. A jest on kształtowany przez postawy. To one są początkiem wszystkiego. One nas określają. Mają wpływ na nasze decyzje, na działanie i na to, jak postrzegają nas inni.

Jeśli dzięki tej książce zdecydujesz się coś zmienić, to wierzę, że razem z Twoją zmianą zacznie się również zmieniać Twoje otoczenie.

OPINIE O KSIĄŻCE

 • Rok 2020 pokazał, że w biznesie, w firmach nastawionych z założenia na wyniki, dziś najważniejsi są LUDZIE. Ten paradoks wymaga odświeżenia społecznej wrażliwości właścicieli i menedżerów, a zarazem głębszego zrozumienia i uwzględnienia aspektów biznesowych przez wszystkich zajmujących się w organizacjach „funkcją HR”. Czego – parafrazując Alvina Tofflera – mamy się w tej sferze uczyć, czego oduczyć, a co projektować i układać w nowy sposób? Jest na to przewodnik. Właśnie trzymasz go w rękach. Dziękuję, Iwono, za Twoją książkę – w imieniu własnym oraz Adeptów Akademii Psychologii Przywództwa, dla których stanie się ona lekturą obowiązkową.

  Jacek Santorski, autor I – refleksje o przywództwie jutra

 • W dobie totalnej transformacji biznesu, stary sposób zarządzania ludźmi oparty na utartych rolach stał się anachronizmem. Menedżerowie i liderzy potrzebują obok siebie HR partnerów, którzy rozumieją biznes, biorą udział w strategicznym planowaniu, wspierają rozwój sprzedaży oraz budują spójną kulturę firmy. Ale jak to zrobić? Zacząć z #HROdNowa, czyli od siebie! Książka ta poprowadzi cię przez barwne studium przypadków, odpowie na wiele cennych pytań, podsunie ciekawe pomysły na rozwój osobisty, ale co najważniejsze – pokaże niezbędne postawy HR biznes partnera. To znakomita inspiracja dla każdego HR-owca, niezależnie od zebranego wcześniej doświadczenia, ale też źródło refleksji dla każdego menadżera w firmie. Lektura ta skłoniła mnie do osobistych przemyśleń nad rolą HR partnera, którą uważam za nieodłączną część biznesu i strategii rozwoju firmy. Każdy, kto pragnie zbudować stabilną firmę, o silnej kulturze i z grupą lojalnych pracowników znajdzie w niej nową perspektywę. Bez względu na to, po której jesteś stronie, #HROdNowa to doskonała inspiracja i narzędzie do osobistego rozwoju.

  Aneta Podyma-Milczarek, prezes Unum Życie TUiR S.A.

 • Iwona Wencel, kompetentna i spełniona praktyk, pisze przełomową, moim zdaniem, książkę o HR i o tym, jak być profesjonalnym HR-owcem. Znajdziecie w niej to, co najważniejsze, bez żargonu i autokreacji, podane po koleżeńsku, hojnie, przystępnie, z uwagą, troską i odpowiedzialnością za przyszłość polskiego HR. W każdym zdaniu czuć doświadczenie autorki, która wie, o czym pisze, ponieważ od lat spełnia się w roli HR Menedżera w wyjątkowy sposób. Ta książka pomoże kształtować HR-owców umiejących łączyć troskę o ludzi z budowaniem wartości biznesowej, nastawionych na cele, rozumiejących strategię, współzarządzających firmami, w wartościowym dialogu ze wszystkimi menedżerami biznesu. Takim HR-owcom biznes mówi dzisiaj: „Potrzebujemy was; chcemy więcej”. Zapraszam do lektury i wdrażania.

  Dariusz Duma, filozof, przedsiębiorca, doradca biznesowy

 • Jack Welch, legendarny CEO General Electric rolę HR w organizacji stawiał na równi z rolą Departamentu Finansów czy Sprzedaży. Ta książka jest o tym, dlaczego Wielki Jack miał rację. Dynamiczny język, przykłady z życia firmy, mądrość obserwacji, a to wszystko przesiąknięte wiarą w siłę wartości oraz we wrodzone dobro ludzi – świetny podręcznik nie tylko dla HR Biznes Partnerów, ale dla każdego nowoczesnego menedżera.

  Jarosław Mikos, Prezes Zarządu, Polskie ePłatności SA

 • Zarządzanie kapitałem ludzkim ma fundamentalne znaczenie dla każdej firmy. Zwłaszcza teraz, w dobie COVID-19, HR może odegrać wyjątkową rolę, bo w warunkach niepewności gorzej sprawdzają się rozwiązania systemowe, takie jak strategia, struktury czy procedury, a znacznie więcej zależy od kultury organizacyjnej i jakości przywództwa. Dlatego, jeśli masz cokolwiek wspólnego z zarządzaniem zasobami ludzkimi, musisz przeczytać tę książkę. Jest bardzo dobra. Autorka świetnie porządkuje różne role i kompetencje HR i podaje konkretne przykłady, jak je doskonalić.

  Paweł Motyl, autor bestsellerów Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji oraz Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości

   Zapraszam Cię do podzielenia się swoją opinią o książce, historią, doświadczeniem, swoim sposobem. Każde z nich przyjmę z radością. Napisz do mnie także, jeśli chcesz mnie o coś zapytać lub przedyskutować postawę opisaną w książce.

   © Iwona Wencel 2021
   Projekt i wykonanie: CandyWeb