Mentoring

Wiesz skąd się wzięło słowo „mentor”? Ja dowiedziałam się niedawno jak robiłam certyfikację Mentora (mimo, że od wielu lat jestem mentorem uważam, że byłoby to bardzo dobre i przydatne doświadczenie!). Jest ono inspirowane historią Telemacha, syna Odyseusza, opisaną w Odysei Homera. Odyseusz, wyruszając na wyprawę pod Troję, powierzył opiekę nad synem swojemu przyjacielowi Mentorowi. To on pokazywał mu świat i uczył go obowiązujących reguł, a także umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu .

Uwielbiam być Mentorem. Zdarza się, że pojęcia mentoring i coaching są używane zamiennie. Jednak to nie jest to samo, ponieważ od mentora wymaga się innego przygotowania, znacznego dorobku własnych doświadczeń i częściowo odmiennych predyspozycji niż od coacha. W procesie coachingu osoba coachowana sama dociera do odpowiedzi na nurtujące ją pytania dzięki pytaniom zadawanym przez coacha. Według metodologii coach nie powinien udzielać gotowych odpowiedzi. Nie musi on też mieć doświadczenia w dziedzinie, w której pracuje podopieczny (coachee). Takie wsparcie jest bardzo wartościowe, ale w zależności od potrzeb rozwojowych, nie zawsze adekwatne. Mentor również nie narzuca swoich rozwiązań, jednak relacja z nim ma zupełnie inny charakter. Mentor, bazując na swoim doświadczeniu – zarówno zawodowym, jak i życiowym – dzieli się swoją wiedzą, daje wskazówki, wspiera, zachęcając jednak swojego ucznia do zdobywania własnych doświadczeń i kreowania swojej własnej, unikalnej drogi rozwoju. Dlatego mentoring jest bardzo skuteczny. Stanowi on połączenie uczenia się przez doświadczenie z uczeniem się od innych. Jest to relacja, w której podopieczny (mentee), przy wsparciu mentora, realizuje konkretne zadania lub cele, które są mu wyznaczone. Dzięki temu efekty przychodzą szybko.

Mentoring jest szczególnie bliski mojemu sercu, ponieważ podstawą relacji mentora i mentee jest zaufanie i bezpieczeństwo. Dlatego jest to tak cenna i unikalna relacja, z której czerpią obie strony. Uwielbiam towarzyszyć w rozwoju swoim mentees, widzieć, jak stają się dojrzali w swoich zawodowych rolach, czerpię z ich spojrzenia i pomysłów. Ja też miałam w swoim życiu ważnych mentorów, choć wtedy nie wiedziałam, że nimi są. Mieli oni na mnie ogromny wpływ i ukształtowali to, jak dzisiaj pracuję i jakie wartości wyznaczają moje podejście do pracy. Jestem im bardzo wdzięczna, że poświęcili mi czas, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i że mieli do mnie cierpliwość. Pewnie dlatego ja też jestem dzisiaj mentorem i czerpię z tego ogromną satysfakcję.

Referencje

 • Iwona jako Mentor to nie tylko ekspertka z praktycznym doświadczeniem biznesowym, która dzieli się wiedzą i sprawnie przeprowadza przez meandry kariery zawodowej. To przede wszystkim godny zaufania partner, strateg i inspirator, dzięki któremu zarówno życie zawodowe jak i osobiste jest pełne zauważalnych zmian i niezbędnych przewrotów.

  Aleksandra Mijalska, HR Biznes Partner, Ekspert ds. Rozwoju

 • Dostałam od niej jej mądrość, doświadczenie i jej uwagę. Zaprosiła mnie do niezwykłej podróży odkrywania mojej własnej mądrości, mocy, silnych stron, potencjału i odkrywania nowej wizji siebie oraz pokonywania własnych ograniczeń. Z zaangażowaniem, życzliwym „szturchaniem” i cenną bezpośredniością stawiała mi wyzwania i dodawała odwagi do podjęcia ważnych decyzji i wyborów. Mentoring z Iwoną przeniósł mnie na zupełnie inny poziom patrzenia na siebie i zbudowania mnie jako lidera obszaru HR, partnera zarządów.

  Anna Olczyk-Waldowska, Dyrektor ds. Personalnych, Crido

 • Miałam przyjemność poznać Iwonę Wencel jako mojego mentora. Iwona bardzo dbała o to by nasze sesje odbywały się na zasadzie współpracy w pełnym tego słowa znaczeniu. Dociekliwość, szacunek, zrozumienie każdej sytuacji biznesowej i trafne wskazówki to cechy, które charakteryzowały nasze spotkania. Każde z nich było inne, każde niezwykle wartościowe, a bezcenne rady wsparte ogromnymi wiedzą i doświadczeniem Iwony dodawały odwagi, motywowały i niejednokrotnie wywołały pozytywne zwroty w trudnych biznesowych przypadkach. Jako mentor Iwona jest wymagająca, konkretna, motywująca. W trakcie naszych spotkań nie unika trudnych tematów, ale z żywą pasją wykorzystuje je do tego by nieustannie doskonalić mój warsztat HRowy i zachęca tym samym do sięgania po coraz ambitniejsze zadania.

  Maria Szetela, Manager HR w JMP Flowers

  © Iwona Wencel 2021
  Projekt i wykonanie: CandyWeb